Документів в базі: 440 520
Персон в базі: 65
Фото в базі: 102

Герої України. Ліквідатори катастрофи на ЧАЕС

278 хв
474

В ніч з 25 на 26 квітня 1986 року о 1:23 на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС пролунав вибух. Внаслідок цього на даху реактора виникла масштабна пожежа. Для боротьби з вогнем було негайно викликано бригади 2-ї воєнізованої пожежної частини під командуванням Володимира Правика та 6-ї воєнізованої пожежної частини під командуванням лейтенанта Віктора Кібенка. Координацію дій та гасіння пожежі здійснював майор внутрішньої служби Леонід Телятников. У гасінні брали участь близько сорока пожежників. Після вибуху в атмосферу піднялася велика кількість радіоактивних ізотопів цезію-137, що спричинило підвищення радіаційного фону.

Усі пожежники, які брали участь у ліквідації пожежі, отримали значні дози радіації. Багато з них померли від гострої променевої хвороби та радіаційних опіків за короткий час, але були і ті, хто вижив. За героїчні вчинки та мужність пожежники були нагороджені державними відзнаками Радянського Союзу, а деякі отримали найвище звання Героя Радянського Союзу, серед них Віктор Кібенок (посмертно), Володимир Правік (посмертно) та Леонід Телятников, який вижив та продовжив службу у пожежній охороні, а потім вийшов на пенсію у званні генерал-майора у 1995 році. Леонід Телятников помер від раку у Києві в 2004 році.

Крім пожежників, у ліквідації пожежі брали участь працівники станції, які займалися вимкненням обладнання, розбором завалів та іншими роботами, а також міліціонери та лікарі, які надавали першу допомогу постраждалим від вибуху та радіації.



Відзначення героїв

Подвиги ліквідаторів відзначаються в Україні на державному рівні. Багатьом з них посмертно присвоєно звання Героя України з врученням ордену "Золота Зірка". У 2006 році це звання було присвоєно пожежникам Миколі Ващуку, Василю Ігнатенку, Миколі Титенку, Володимиру Тишурі та працівнику станції Олександру Лелеченку (посмертно).

24 червня 2019 року звання Героя України з врученням ордену "Золота Зірка" присвоєно Олексію Ананенку, Валерію Беспалову та Борису Баранову (посмертно) за їх героїчний вчинок — спуск у басейн-барботер для спустошення води, що запобігло ще більшій катастрофі.


Список Героїв України - Ліквідаторів катастрофи на ЧАЕС

Вшанування пам'яті

У багатьох містах України встановлені пам'ятники, меморіали та дошки героям. У меморіальному комплексі жертв Чорнобильської катастрофи в Києві встановлені погруддя пожежникам-чорнобильцям Героям України. Ім'я Олександра Лелеченка вибито на одній з плит меморіалу Героям-чорнобильцям у Києві на перетині бульвару Верховної Ради та проспекту Миру.

Погруддя чотирьом пожежникам-чорнобильцям, яким присвоєно звання Героїв України:


  • Погруддя Миколи Ващука у меморіальному комплексі жертв Чорнобильської катастрофи м. Київ
  • Погруддя Василя Ігнатенка у меморіальному комплексі жертв Чорнобильської катастрофи м. Київ
  • Погруддя Миколи Титенка у меморіальному комплексі жертв Чорнобильської катастрофи м. Київ
  • Погруддя Володимира Тішури у меморіальному комплексі жертв Чорнобильської катастрофи м. Київ

Пам'ятні знаки жертвам та ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:


  • Пам'ятник жертвам Чорнобильської трагедії, м. Київ, побудований у 1994 році
  • Пам'ятник «Чорна біль» у м. Житомир
  • Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи в м. Чернігів
  • Пам'ятник ліквідаторам, смт Царичанка