Документів в базі: 440 520
Персон в базі: 65
Фото в базі: 102

Ігнатенко Василь Іванович

-

Біографія:

Василь Іванович Ігнатенко народився 13 березня 1961 року в міському селищі Брагін, Білорусь. За свідченнями рідних, він народився в селі Спарижжя Брагінського району БРСР, у 47 км від Прип'яті.

Після закінчення середньої школи він навчався в Гомельському училищі електротехніки. Служив у пожежних військах у Москві, а після демобілізації намагався влаштуватись на роботу пожежником у Чернігові, але через відсутність вільних місць переїхав до Прип'яті.

Старший сержант внутрішньої служби, майстер спорту СРСР, працював пожежним на Чорнобильській АЕС. Брав безпосередню участь у гасінні пожежі на АЕС в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року.

Помер 13 травня 1986 року. Похований на Митинському кладовищі в Москві.

Сім'я

Дружина — Людмила, українка з Івано-Франківщини. Після смерті Василя проживала в Києві. Їй присвячено шведський документальний фільм «Голос Людмили» (2001).

Донька Наталія народилась після смерті батька, з пороком серця і померла за кілька годин.

Нагороди

  • Герой України з врученням ордена «Золота Зірка» (21 квітня 2006, посмертно) — за геройський подвиг в ім'я життя нинішніх і прийдешніх поколінь, особисту мужність і самопожертву, виявлені у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
  • Відзнака Президента України — хрест «За мужність» (8 травня 1996, посмертно) — за особисту мужність і відвагу, виявлені у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
  • Орден Червоного Прапора (посмертно).

Вшанування Пам'яті

Україна

У багатьох містах України є Вулиця Героїв Чорнобиля, до яких належить Василь Ігнатенко. У місті Яготин є вулиця Василя Ігнатенка.

Білорусь

25 серпня 2007 року в місті Брагін встановлено й освячено пам'ятну дошку на честь героя Чорнобиля — Василя Ігнатенка. Монумент на центральній площі Брагіна, експозиція в Брагінському історичному музеї (вересень 2008 року).

У кінематографі

Василь Ігнатенко згадується у документальному фільмі «Чорнобиль: Два кольори часу» (Укртелефільм, 1986—1988). Йому та його дружині Людмилі присвячено шведський документальний фільм «Голос Людмили» (2001). Історія Василя та Людмили Ігнатенків є однією з ключових у документальній драмі Світлани Усенко «Розщеплені на атоми» (1+1, 2016). Подвигу і подальшій долі Василя присвячений один із головних підсюжетів мінісеріалу «Чорнобиль» (2019), де автори використовують перспективу його та його дружини для зображення долі перших ліквідаторів Чорнобильської аварії та їхніх близьких.

Фотографії та картини:

Ігнатенко Василь Іванович
Сторінка вікіпедії для Ігнатенко Василь Іванович