Документів в базі: 440 520
Персон в базі: 65
Фото в базі: 102

Джалалій Филон Прокопович

? -

Біографія:

Филон Джалалій (у різних джерелах Джелалій, Джаджалій, Джеджалій, Джеджелій, Дженжелій, Джаджелей, Джечелей, Джечелий, Джаджала, Джаджалих, Джаджалик, Джулай, Дзялак, Джеджалик) - український військовий діяч кримськотатарського походження, полковник прилуцький, черкаський, кропивнянський, дипломат, один з видатних полководців Визвольної війни, сподвижник Богдана Хмельницького.

Як вважають дослідники, за походженням він був кримським татарином. Підлітком, а може, ще в дитинстві, він потрапив до козаків у полон, прийняв православ'я та став козаком.

Служив сотником Переяславського полку. Був одним з найближчих сподвижників Богдана Хмельницького, учасником багатьох битв з 1648 року, зокрема Жовтоводської битви, Корсунської битви, Пилявецької битви, Зборівської битви.

Филон Джалалій брав участь у Жовтоводській битві 1648 року, де очолив повстання реєстрових козаків у Кам'яному Затоні, що призвело до переходу реєстрових козаків на бік Хмельницького.

Він очолював бойове забезпечення української армії під час Зборівської битви, займаючись розвідкою та організацією передових загонів. У 1649 році очолив новостворений Кропивнянський полк.

У битві під Берестечком був наказним гетьманом. Виконував важливі дипломатичні доручення, зокрема очолював перше посольство України до Османської імперії у 1648 році, де було укладено союз із Османською імперією. У 1650 році очолював українське посольство до молдовського господаря Василя Лупула.

У 1654 році посварився з гетьманом Богданом Хмельницьким через відмову присягати Московії після Переяславської ради.

Наприкінці травня 1659 року, під час конфлікту з гетьманом Іваном Виговським, Джалалій разом зі своїм полком охороняв табір Виговського, коли було вчинено заколот. Джалалій загинув, ймовірно, під час Конотопської битви 1659 року на посаді полковника Черкаського полку.

Вшанування пам'яті

У місті Черкаси є вулиця Филона Джалалія. Також у місті Золотоноша є вулиця Джеджелія.

Цікавий факт

Іван Франко свої перші твори публікував під псевдонімом Джеджалик, ймовірно на честь Филона Джалалія.

Пов'язані документи:

Фотографії та картини:

Джалалій Филон Прокопович
Сторінка вікіпедії для Джалалій Филон Прокопович